Cześć, człowieku! To jest mój poradnik na temat tego, jak dbać o moje zdrowie przez jedzenie. Tak, tak – jak każdy szanujący się pies, uwielbiam żarcie. Ale nie wszystko, co smakuje, jest dla mnie dobre. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, żeby mnie zdrowo karmić!
Karma sucha, mokra czy domowa?
Zacznijmy od podstaw. Karma dla psa dostępna jest w trzech głównych wersjach: sucha, mokra i domowa.
- Karma sucha – to te twarde kuleczki, które widzisz w mojej misce. Dobrze zbilansowana sucha karma dostarcza mi wszystkich potrzebnych składników. Ale uwaga! Nie wszystkie suche karmy są takie same. Warto wybrać taką, która nie ma w sobie zbyt dużo zbóż (bo nie jestem przecież kurą!) i ma dużo mięsa czy ryby. Ja jem właśnie taką, a moje człowieki wybrały dla mnie karmę Bravery z łososiem dla szczeniaków. Kupili mi ją u Justyny z Psiej chatki (super babka, mówię wam i prowadzi hotel dla psów, by dobrze znosiły wyjazdy człowieków). Chcecie też taką karmę dla swojego pieska? To po więcej szczegółów zajrzyjcie na facebook Psia chatka – polecam.
- Karma mokra – to ta wilgotna, mięsna pasta z puszki. Smakuje obłędnie! Ale to nie znaczy, że możesz mi dawać tylko ją. Karma mokra to świetny dodatek do diety, ale sama w sobie nie jest zbyt zbilansowana. Poza tym też warto czytać etykiety i sprawdzać co tak naprawdę tam w środku jest.
- Karma domowa – oj, jak dobrze jest, gdy gotujesz dla mnie! Ale pamiętaj, że nie mogę jeść wszystkiego. Jeśli chcesz mi przygotowywać jedzenie, konsultuj się z weterynarzem i trochę się poucz, co mi jeść wolno, a czego nie. Jak tego nie zrobisz to nie dość, że będę miał braki w odżywianiu, to jeszcze mi możesz zaszkodzić. Pycha jedzenie, ale dawaj mi je z głową.
Karma dostosowana do mojego wieku, wielkości i trybu życia
Nie każdy pies jest taki sam! Maluchy mają inne potrzeby niż wielkoludy. Aktywne psiaki potrzebują więcej kalorii niż kanapowe leniwce. A seniorzy? No cóż, potrzebujemy trochę innych składników, żeby trzymać formę.
- Dla szczeniaka – potrzebujesz karmy bogatej w białko, które pomoże mu rosnąć.
- Dla aktywnego psa – musisz dostarczyć mu dużo energii! Białko i tłuszcze to klucz do sukcesu.
- Dla seniora – mniej kalorii, ale więcej składników wspomagających stawy.
Warzywa i owoce w diecie psa
Okej, więc człowiek się karmi warzywami i owocami, ale jak to jest z psami? Otóż, niektóre z nich są dla mnie super, a inne… no, niekoniecznie.
- Dobre dla mnie: marchewki, dynia, cukinia, brokuły czy szpinak – mogę je jeść bez obaw. Owoce takie jak jabłka (bez pestek!), banany czy jagody to także świetna przekąska.
- Uważaj z: winogronami, rodzynkami, czekoladą, cebulą, czosnkiem czy awokado – dla mnie to są produkty zakazane. Mogą mi zwyczajnie zaszkodzić!
Pamiętaj, by podawać mi owoce i warzywa w umiarkowanych ilościach. To tylko dodatek do diety, a nie główny składnik.
Podsumowując
Dbaj o moją dietę tak, jak dbasz o swoją. Dostosowuj ją do moich potrzeb, czytaj skład karmy i konsultuj się ze specjalistami. Bo wiesz co? Jak będę zdrowy, to będziemy się razem cieszyć każdym dniem!
Dziękuję, że czytasz, a jeśli Ci się podoba to zostaw odcisk łapki. A i na wszystkie pytania chętnie odpowiem. Teraz wracam do mojej miski… Mam nadzieję, że jest tam coś pysznego! 🐾