w

Czy Twoja rodzina jest gotowa na psa? Adopcja czy zakup w hodowli?

Hej człowieki i pieski! To ja Budyń, Wasz czworonożny ekspert w temacie bycia psem. Dzisiaj pogadamy o tym, czy Wasza rodzina jest gotowa na takiego fajnego psiaka jak ja, i czy lepiej jest mnie adoptować, czy może jednak wybrać z hodowli.

Rodzina, rodzinka, rodzeństwo

Pierwsze pytanie, na jakie musicie sobie odpowiedzieć, to: „Czy wszyscy w domu są gotowi na psa?” Oj, to nie jest takie hop-siup, jak mogłoby się wydawać. Psie życie to nie tylko bieganie za piłką i walenie piątek łapą. To też wizyty u weterynarza, czas na spacery, no i, uwaga, kupki do posprzątania! Pies to nie zabawka tylko żywa istota. Szczególnie w domu, w którym są dzieci, trzeba to im zwyczajnie uświadomić. Tak samo jeśli macie już jakieś zwierzęta, to zwróćcie uwagę na to, czy damy radę dzielić wspólnie przestrzeń. Pies stanie sie pełnoprawnym członkiem Waszej rodziny i będzie również wymagał czasu.

Adopcja czy hodowla?

To powiem szczerze dylemat. Adopcja to super opcja, bo dajecie dom psu, który go potrzebuje. No i jesteśmy zazwyczaj mniej wymagający – wystarczy sofa i dużo miłości. Hodowla? Hmm, tutaj sprawa się komplikuje, bo różne rasy mają różne potrzeby. Jeden będzie chciał biegać jak szalony, a drugi woli drzemać na kanapie.

Zalety adopcji

  1. Szybsza integracja: Jesteśmy zazwyczaj bardziej elastyczni i łatwo się dostosowujemy. Chociaż też trzeba brać pod uwagę to, że już coś przeszliśmy i mamy bagaż doświadczeń – nie zawsze dobrych.
  2. Mniejsze koszty: Nie musisz wydawać kasy na jakieś tam certyfikaty czy testy zdrowia.
  3. Dobroczynność: Robisz coś naprawdę fajnego. Każdy piesek zasługuje na miłość i dom.

Zalety hodowli

  1. Wybór rasy: Możesz wybrać psa, który idealnie pasuje do Twojego stylu życia. Dodatkowo tak jak było u nas – Pancia ma alergię i wchodziły w grę tylko rasy bez podszerstka. To ogranicza prawie do zero możliwość adopcji.
  2. Znane pochodzenie: Wiesz, skąd ja jestem i co mnie boli. Dosłownie. Do tego konkretne rasy, mają konkretne cechy. Łatwiej dobrać mój charakter do Twoich potrzeb.
  3. Gwarancja: Zwykle dostajesz jakieś tam papiery, że jestem zdrowy, zaszczepiony i mam chip, jednak ja bym temu tak bezgranicznie nie ufał, bo prosto z hodowli pojechałem do weterynarza i grzyby jakieś w uszach mi znalazł.

Czas i zaangażowanie

Nie zapomnijcie, że każdy pies wymaga czasu. To nie tylko karmienie i spacery, ale też zabawa, tresura i – uwaga, uwaga – edukacja! Tak, jesteśmy jak małe dzieci, tylko że z ogonem.

Przestrzeń

Jak każdy z domowników potrzebuję własnej przestrzeni. Miejsca do spania, swobodnego poruszania się po domu lub ogrodzie, miejsca do jedzenia. Zadbaj o to bym miał się gdzie podziać, zanim pojawię się w domu.

Możesz mnie zostawić samą/samego?

No i tutaj mamy problem. Jeżeli w domu nie ma nikogo na stałe, to może być ciężko. Nie wszyscy z nas dobrze znoszą samotność. Szczególnie jak mamy jakieś traumy z przeszłości. I nie, telewizor nie jest dobrym zamiennikiem towarzystwa. Często zostawanie samemu w domu na kilka godzin gdy idziesz do pracy, przynajmniej na początku, może być poważnym problemem.

Podsumowanie

Zanim zdecydujecie się na psa, zastanówcie się dobrze. To nie jest decyzja na chwilę, ale na kilka (lub kilkanaście) lat. Pamiętajcie, że adopcja to opcja nie tylko tańsza, ale i bardziej szlachetna. Z hodowli? Też super, ale musicie wiedzieć, na co się decydujecie. Zastanówcie się nad rasą i dobierzcie psa do swoich możliwości.

Tak czy inaczej, każdy z nas zasługuje na kochający dom. Więc jeżeli jesteście gotowi na psie wyzwanie, no to do dzieła! Mam nadzieję, że teraz macie mniej wątpliwości. Czekam na Wasze komentarze i… no wiecie, smakołyki też by się przydały. Do zobaczenia! 🐾

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments