w

Jak mi pomóc, kiedy chcę gryźć wszystko? Relacja prosto z psiego pyska!

Każdy, kto przygarnął do domu szczeniaka, wie, że te małe, rosnące stworzenia mają niesamowitą potrzebę gryzienia wszystkiego w zasięgu swych ostrych zębów. Gryzienie jest naturalnym zachowaniem dla szczeniąt i służy im do poznawania świata, łagodzenia bólu związanego z wyrastaniem zębów, a także do trenowania naszych ust i zębów. Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie twojemu czworonożnemu przyjacielowi też marzy się pogryźć ten nowy, skórzany fotel albo twoje ulubione buty. A więc, co powiedzielibyście na kilka rad prosto od psa dla ludzi?

  1. Zabawki, zabawki, zabawki: Tak jak ludzkie dzieci mają swoje zabawki, tak i my, szczeniaki, chcemy mieć własne. Ale nie dawajcie nam tych tanich z bazaru, które się rozbijają po dwóch minutach! Potrzebujemy czegoś solidnego, co przetrwa moje ostre ząbki i nieodpartą chęć eksploracji. Najlepsze są takie produkowane specjalnie dla szczeniąt – one nam też w dużo mniejszym stopniu mogą zaszkodzić.
  2. „Nie” to nie „tak”: Gdy próbuję zapolować na waszą skarpetkę, a ty mówisz „nie”, no to wiem, że chcesz powiedzieć „nie”. Ale… może by tak podać mi wtedy coś innego do gryzienia? Takie małe przekierowanie mojej uwagi? Działa cuda!
  3. Wiem, że te buty były drogie: Ale naprawdę nie rozumiem ludzkiego pojęcia wartości – kasa? jaka kasa! Dla mnie ten but to po prostu fascynujący przedmiot do badań. Może warto by było schować cenniejsze rzeczy? Tak na wszelki wypadek.
  4. Ruch to zdrowie: Wiem, że ciągle gonię swój ogon, ale wierz mi, to nie wystarcza! Zabierz mnie na długie spacery, może na plac zabaw dla psów? Może wtedy wrócę do domu tak zmęczony, że zapomnę o tych kuszących kapciach.
  5. Te odstraszacze smakowe… Okej, przyznaję, są skuteczne. Spryskałeś fotel i teraz smakuje jak stara kapusta. Ech, to naprawdę działa, choć powiem wam, że to niefajne.
  6. Szkolenie? Czytałem o tych ludziach, co uczą psy jak być grzecznymi. Jeśli naprawdę chcesz, żebym przestał gryźć, może zastanów się nad wizytą u takiego człowieka? MNoje człowieki właśnie mnie chcą wysłać do takiej psiej szkoły. Podobno od września… trochę nie wiem co tam będzie, ale podobno będa smaczki, to idę.
  7. Bądź dla mnie cierpliwy: Pamiętaj, jestem jeszcze młody i uczę się. Daj mi czas, a na pewno zrozumiem, co jest dozwolone, a co nie. W większości przypadków to jednak Twoja wina, że coś pogryzłem czego nie chciałeś stracić. Wystarczyło to zwyczajnie zabezpieczyć.

A teraz wyobraźcie sobie, że wasz mały, futrzasty szczeniak siedzi przed wami z tymi wielkimi, niewinnymi oczami i prosi: „Pomóżcie mi zrozumieć ten ludzki świat!”. Dlatego, kochani dwunożni przyjaciele, mam nadzieję, że te rady wam pomogą, a ja mogę wrócić do gryzienia mojej nowej, super fajnej zabawki, którą mi kupiliście. Aha! I może jeszcze jedna mała prośba – więcej przysmaków, proszę! 😉🐾

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments